Staré hradiště. Mnohým lidem se vybaví prastaré sídlo temerských králů, bohaté šlechty a místo bujarých večírků krále Foltesta. To se však od minulého roku změnilo. Tehdy se temerský vládce společně s celým královským dvorem odstěhoval do nového sídla. Důvodem je striga, která i po roce straší v palácovém sklepení. O prokleté nestvůře a průběhu její deratizace se rozpovídal králův zástupce, purkrabí Velerad.

 

Kolik obětí má striga na svědomí?

Rozhodně ne málo. Před královým odstěhováním striga zadávila celkem čtyři sloužící. Ta nestvůra každou noc vylézá z královské hrobky a morduje, co může. Ještě před rokem měla na svědomí dvě kuchařky, jednu služku, komořího a kluka ze stáje. Od té doby počet obětí výrazně narostl. Dnes se jedná o desítky lidí.

A co král Foltest, neocitl se on sám v nebezpečí?

Samozřejmě, že ne. Pan král rozhodně nikdy v nebezpečí nebyl. Když narostly řady pohřešovaných a zjistilo se, co je v kryptě, najali jsme více stráží. Král Foltest nikdy do kontaktu s příšerou nepřišel. Jeho veličenstvo je navíc ze Starého hradiště již vystěhovaný a nyní si hoví v královském paláci na druhé straně Wyzimy.

Striga není jen tak nějaké zvíře, jak hodláte problém řešit?

O tom jsme už s Jeho veličenstvem přemýšleli.  Nejprve jsme chtěli princeznu uzdravit. Rozhlásili jsme tedy do všech koutů světa, co se ve Wyzimě děje a vypsali tučnou odměnu. Jenže pak přišli. Různí šarlatáni, mastičkáři, zaříkávači a podobní kotlíkáři. Ani jedna z jejich rad nefungovala, vyhnali jsme je odsud.

Uvažoval jste o tom, že byste povolal odborníky?

Jó, taky jsme ke dvoru povolali pár mágů. To bylo tehdy, když se pan král svolil, že strigu nakonec zahubíme. Mágů přišlo asi deset. Všemožně po sobě křičeli, hádali se a nešetřili všemožnými radami. Jeden z nich chtěl nestvůru spálit i s palácem, druhý jí chtěl useknout hlavu a jiní ji chtěli probodat dřevěnými kolíky skrz naskrz. Další mág tvrdil, že stačí, aby s ní někdo strávil noc v kryptě a princezna bude vyléčena. Přitom se nabídl, že to udělá. Ráno z něj nezbyly ani boty.

A co zaklínači, najal jste nějaké?

Pár jich tu bylo. Pan král se ale znovu chytil myšlenky, že chce dceru raději odčarovat, ne zabít. Když o tom vědmáci slyšeli, jen pokrčili rameny a odešli nebo to přijali, ale poté utekli z boje. Před pár měsíci však jeden zaklínač na zakázku kývl a vydal se do paláce. Při pokusu o sejmutí kletby ale chcípl.

Existují tvrzení, že nestvůra je ve skutečnosti znetvořené dítě královy sestry Addy. Je to pravda?

Ano. To prokletí se objevilo už při porodu. Podle očitých svědků se narodilo opravdu děsivé stvoření. Jedna z porodních bab vyskočila z okna a druhá strachem zešílela. Nakonec se narodila holčička. Umřela ale hned poté, co spatřila světlo světa. Nebyla sama, Adda porod také nepřežila. Jejich těla pak byla pohřbena v královské hrobce. Přímo tam, kde teď bydlí ta potvora. Ta z krypty začala vylézat až po sedmi letech.

Některé zdroje také uvádějí, že z princezny se stala nestvůra kvůli královskému incestu. Jejím otcem má být údajně sám král Foltest. Mohl byste to komentovat?

V žádném případě. Pan král naprosto odmítá jakékoliv fámy a lži, které kolují okolo jeho možného otcovství této stvůry.

Několik vyšších šlechticů to ale v minulosti dosvědčilo. Existují i tvrzení palácových služebných, že král Foltest si liboval v Addiných nočních návštěvách téměř denně.

Podivuje mě, kolik šlechticů se teď snaží pana krále pošpinit. Nevěřte jim, je v tom boj o moc. Pan král měl se svou sestrou čistě sourozenecký vztah. Nic víc. A služebné? Kdo ví, co ty staré báby nakecají, buďte seriózní.

Není těch svědectví poněkud moc. Jste si jistý, že na tom není něco pravdy?

Ta svědectví vznikla jen za jedním účelem, a to pošpinit pověst Jeho veličenstva. Králův sexuální život nemá se vznikem strigy nic společného. Jsou to lži a prašivé pomluvy.

Lžete někdy, pane purkrabí?

Nikoliv, nemám potřebu lhát. Hledáte šatlavu, pane redaktore?

Děkuji vám za rozhovor.


Autor: Ignác z Nordburgu

 

Čtěte také:

Bůžci čelí vyhynutí. Alchymisté za jejich oči platí zlatem

Amellský průsmyk Klamat obsadil lidožravý kostěj. “Situaci vyřešíme,” tvrdí Kruh.

Drak nebo wywerna? Neznalost vesničanů způsobuje tragédie, tvrdí odborníci

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s