Klamat/Wyzima – Horský průsek Klamat vedoucí z Temerie do Amellu je neprůchodný, usadil se v něm kostěj. Lidožravá nestvůra brání kupcům v obchodu. Ten je pro amellskou oblast klíčový. Málo obchodníků a nedostatek zboží i jídla ochromil celou lokální oblast. Situace navíc využívají zdejší extremistické skupiny, které okrádají místní obyvatele. Bandity přitom kostěj z neznámých důvodů nechává na pokoji. Podle Kruhu čarodějek je nestvůra magicky ovládána.

Kvůli kostějovi v průsmyku a banditům tak celou amellskou oblast zasáhla ekonomická krize a hladomor. Obchodníci se kostěje i banditů bojí, a tak zdejší vesnice nenavštěvují. Místní chovatelé dobytka a drobní zemědělci dokonce z nouze vybíjejí svá stáda. „Doba je zlá. My jen chováme ovce na vlnu, kterou pak prodáváme. Kvůli kostějovi ale kupci nepřicházejí, a tak vybíjíme stáda. Musíme přece něco jíst!“ popisuje situaci místní sedlák Topin.

Zahraniční obchodníci do Amellu přitom cestovali průsmykem zejména za drahokamy. V tamních dolech se totiž dobývá jaspis a jadeit.

Obyvatelé hladoví

„Procházející kupci u nás kupovali vlnu. Zároveň místním nabízeli rozličné zboží. Jenže teď je to pryč. Už k nám žádný kupec nezabloudí! Ani soli dost nemáme. Co zabijeme, musíme do tří dnů sníst,“ dodává Topin. Podle něj je hladomor na druhé straně průsmyku mnohem horší. Tamní kamenitá půda se tam nedá obdělávat, a tak zdejší získávali potraviny zejména z obchodu. Ten ale byl s příchodem kostěje zastaven.

Situace má i další komplikace. Několik lokálních extremistických skupin od amellských horníků vymáhá vytěžené drahé kameny násilím. Ty pak prodávají v bohatých městech na druhé straně průsmyku. Zbojnické konvoje podle svědectví přitom kostěj nechává na pokoji.

Kostěj je magicky ovládán

Důvody, proč nestvůra nechává bandity projít průsmykem, jsou neznámé. Experti předpokládají, že je nestvůra zmanipulována pomocí magie. „Kostěj je při kontaktu s člověkem takřka nekontrolovatelný. Je to obrovská obrněná masa s klepety. Lidi by na svém teritoriu strpěl jedině tehdy, pokud by ho někdo magicky ovládal. To ale vzhledem k velikosti nestvůry vyžaduje velmi schopného mága,“ vysvětluje čarodějka Kruhu Keira Metz.

Amellské hory leží na hranici Temerie, Kaedwenu a Aedirnu, nenachází se ale pod žádnou státní správou. Úřady okolních států se zdráhají poslat místním vojenskou pomoc. Přivolané ozbrojené síly by totiž mohly vyvolat nechtěné napětí mezi sousedními zeměmi. Pomoc by ale přesto dorazit měla. Rada Kruhu se na poslední schůzi čarodějek usnesla, že celou záležitost neprodleně vyřeší.


Zdroj: TTK

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s