Napadl váš dobytek drak nebo wyverna? Čím dál více venkovanů má problém oba tvory od sebe rozeznat. Přitom právě tato neznalost je často příčinou neštěstí, která může člověka stát i život. Odborníci vinu přikládají zejména nedostatečnému vzdělání, neznalosti i přílišné horlivosti venkovanů.

V Temerii bylo v minulém roce sežráno rekordní množství obyvatel wyvernami, a to především na venkově. Vyplývá to z nejnovějších statistik mágské Kapituly. Sesbíraná data i odborníci se shodují. Za četná neštěstí může zejména nízké vzdělání a negramotnost obyvatel.

„Neznalost venkovanů způsobuje tragédie! Ti špinavci nemají mnohdy vůbec ponětí o tom, co jim přistálo na poli. Ve většině případů se snaží svůj pozemek bránit bez toho aniž by přivolali odbornou pomoc,“ popisuje problém profesor Karl von Lewetzof z Oxenfurtské univerzity. Podle něj by ohrožení obyvatelé měli místo obrany hledat spíše pomoc. Tu mohou nalézt u nejbližšího mága, alchymisty nebo zaklínače. „Dokonce i zkušený královský lovčí nebo stráž může v této záležitosti pomoci,“ radí Lewetzof.

Odbornou pomoc však vesničané nevyhledávají. Nestvůra se totiž mnohdy objeví nenadále a ihned napadá dobytek. Vesničané tak raději na okřídleného plaza zaútočí, než aby vyhledali pomoc u lovčího. Nechtějí totiž přijít o svůj dobytek. “To se ví! Kdyby mi na dvorku přistál nějakej šupinatej slizák, tak jasně že ho jebnu po hlavě. To stádo je moje živobití, nemůžu si dovolit ho ztratit,” popisuje sedlák Zezek.

Kapitula tlačí na vládu

Za častá úmrtí vesničanů ale může podle statistik i přílišná horlivost. Neznalí vesničané ve vědomí, že mají na zahradě draka, okřídleného vetřelce napadají. Láká je totiž pověstné dračí bohatství nebo královská odměna. „Mnoho vesnických troglodytů už takhle zemřelo. Každý z nich si hnedle myslí, že za zabití draka shrábne kopec zlata, půl království nebo princeznu za ženu. Jsou to ale samozřejmě bláboly. V nejednom případě wywerna urvala vesničanovi hlavu, protože se s ní snažil domluvit nebo před ní mával vidlemi,“ dodává Lewetzof.

Situace by se ale měla zlepšit. Kapitula vyzvala temerskou vládu včetně krále Foltesta, aby v příštím roce vydala více finančních prostředků na vzdělání venkovanů nebo ozbrojené hlídky. Královští rádci přislíbili, že celou záležitost podrobně prodiskutují. Jednání by se tak měla uskutečnit na podzim.


Autor: Ignác z Nordburgu

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s